• Kullanıcılarımız arasında bankalar, portföy şirketleri, ekonomistler, şirket yöneticileri, üniversiteler, bakanlıklar, düşünce kuruluşları var...
 • Asaf Savaş Akat
 • Bilgi Üniversitesi

  Turkey Data Monitor işimi müthiş kolaylaştırıyor, çok beğeniyorum. Makro veriler ve son derece faydalı bulduğum büyük resme odaklanan yorumlar bu sayede elimin altında.

  • Cevdet Akçay, Eren Ocakverdi, Murat Can Aşlak
  • Yapı Kredi Araştırma

   Ekonomik göstergeler işimizin vazgeçilmez bir parçası. Turkey Data Monitor sayesinde ihtiyaç duyduğumuz her türlü veriyi hızlı ve etkin bir şekilde temin edip esas işimiz olan analiz ve modellemeye odaklanabiliyoruz. Ayrıca, Turkey Data Monitor ekibinin titiz bir çabayla hazırladığı kütüphane, sunumlar, okumalar vb. kaynaklardan da sonuna kadar faydalanıyoruz...

   • Cem Akyürek
   • Deutsche Bank

    Turkey Data Monitor’ı piyasaya ilk çıktığı zamandan beri kullanıyorum. Turkey Data Monitor zaman içersinde Türkiye odaklı bir veritabanından, çok daha kapsamlı ve zengin bir platforma dönüştü. Turkey Data Monitor'da düzenli olarak bulduğum yorumlar, makaleler, sunumlar artık sadece Türkiye’yi değil dünya ekonomisini de kapsıyor ve işimi son derece kolaylaştırıyor.

    • Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi

     Betam olarak çeşitli araştırmalarımızda kullandığımız verileri Turkey Data Monitor üzerinden derlemekteyiz. Turkey Data Monitor, her zaman güncel ve sağlıklı verilere kolayca ulaşmamızı sağlayarak ekonomik analizlerimizde bize çok yardımcı olan bir program. Murat Üçer ve ekibine çok teşekkür ederiz.

     • Selim Çakır, Emre Tekmen
     • BNP Paribas/TEB

      Turkey Data Monitor, sadece iktisadi verilerin tutulduğu bir veri tabanı olmanın ötesinde anlık güncellenen sunumlar ve geniş yorum arşivi ile araştırmacılar için eşsiz ve geniş bir kaynak niteliği taşıyor. Turkey Data Monitor sayesinde verilerin takibinde önemli bir zaman kaybının önüne geçerek büyük fayda sağlıyoruz.

      • Ayşe Çolak
      • Tera Menkul

       Turkey Data Monitor programını 2 senedir kullanıyoruz. Bütün ekonomik verileri tek bir database altında toplaması ve oradan istenilen raporlama şekline uygun veri çekilebilmesi açısından çok yararlı ve verim artırıcı bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Kullanımı da oldukça kolay bir program ve her sene yapılan versiyon güncellemeleriyle her geçen gün daha da kullanışlı oluyor. Turkey Data Monitor ekibine teşekkür ediyoruz.

       • Emre Deliveli
       • Hurriyet Daily News, Nouriel Roubini's Economonitor

        Turkey Data Monitor 2009'da ilk çıktığı günden beri kullanım kolaylığı, zamanında guncellenmesi ve de geniş veri kapsamıyla köşe yazılarımın ve bloglarımın vazgeçilemez bir parcası oldu. Benzer servisleri de kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki, daha iyi hizmeti daha ucuza vermesiyle Turkiye verisi ile çalışanlar için olmazsa olmaz bir ürün.

        • Özlem Derici
        • Erste Securities, İstanbul

         Bilgi akışının çok hızlı gerçekleştiği ve asıl katma değerin bilgiyi anlamlı bir şekilde işleme olduğu bu dönemde Turkey Data Monitor, Türkiye ekonomisini takip ve analiz etmek için bulunmaz bir araç.

         • Dr. Berke Duvan
         • Danışman, TBMM

          Turkey Data Monitor özellikle Türkiye ekonomisiyle ilgilenen, ekonomik verileri takip edip anlamaya calışan tüm kesimlerin hayatını kolaylaştıran oldukça yararlı bir veri paylaşım programı. Veri güncellemelerinin neredeyse gerçek zamanlı yapılması, verilerin yorum yapmayı kolaylaştıran sunumu, özellikle zamana karşı yarışan kullanıcılara büyük hizmet sunuyor. Yine içeriğinin uluslararası veriler, piyasa raporları ve yorumlarla zenginleştirilmesi, bilgi paylaşımına da katkı sağlıyor. Bu programın hazırlanmasında emegi geçen tüm ekibi kutluyorum.

          • Ekonomik Araştırma Forumu, Koç Üniversitesi

           Türkiye ekonomisi hakkındaki son gelişmeleri, önemli verileri en güncel haliyle bulabildiğimiz Turkey Data Monitor, araştırmalarımız için önemli başvuru kaynaklarımızdan biridir.

           • Gazi Erçel
           • Erçel Advisory Services, Eski Merkez Bankası Başkanı

            Turkey Data Monitor benim son 5 yıldır sıkça ve etkinlikle kullandığım bir program. Sadece her an güncelleşmiş veri setinden ve grafiklerinden değil kütüphanesi aracılığı ile tüm yayınlardan yararlanıyorum. İşimi çok kolaylaştırıyor. Türkiye ekonomisi ile uğraşan ve ilgi duyan herkes için gerekli olduğuna inandığım Turkey Data Monitor'un gerçekleri tarafsız bir biçimde yansıtan yönünün de altını çizmek isterim.

            • Kamil Önder Ergün
            • Maliye Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Ekonomik ve Sektörel Analiz Dairesi Başkanı

             İki yıldan uzun bir süredir kullandığımız Turkey Data Monitor bizim için iki açıdan vazgeçilmez hale geldi. İlki çok geniş ve güvenilir bir veri bankasına çok kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlaması. İkincisi ise Turkey Data Monitor’in, yoğun tempo içerisinde makro gelişmeleri, yorumları ve yabancı kaynakları takip etmenin en kolay, en verimli ve en zevkli yolu haline gelmesi… Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz...

             • Veyis Fertekligil
             • Turkland Bank

              Gün içinde yeni veriler çıkmasa da mutlaka yeni bir yorum, sunum var mı diye Turkey Data Monitor'a bakıyorum. Benim için gazete okumak gibi vazgeçilmez bir alışkanlık oldu. Ayrıca tablolar ve grafikler benim işimi çok kolaylaştırıyor ve çok faydalı oluyor.

              • Sertan Kargın
              • Eczacıbaşı Menkul Kıymetler

               İki yıldır Turkey Data Monitor kullanıcısıyım. Turkey Data Monitor sadece bir veri tabanı olmanın ötesinde global ölçekte gelişmeleri ve popüler araştırma yazılarını en kısa yoldan zahmetsiz ve en efektif şekilde takip edebildiğim bir program. Data mining, depolama, grafik çizimleri, tablo analizleri, sunum alt yapısı gibi vakit alan çalışmaları otomatize ederek 7/24 ekonomistlerin kullanımına sunan, özel analizlerle farklı bakış açısı veren, ve ayrıca fikir alış verişi için hoş bir platform sağlayan kullanımı kolay ve keyifli bu program için Turkey Data Monitor Ekibine teşekkür ediyorum.

               • Ayşegül Kocabaş
               • Tekstilbank

                Turkey Data Monitor’un kesinlikle hayatımı kolaylaştırdığını söylemeliyim. Güncel ve sağlıklı bir veri tabanı işimin temeli. Revizyonlar, format değişiklikleri vs de düşünüldüğünde veritabanını güncel tutmak çok ciddi bir zaman alıyor. Açıkçası eskiden bu iş için bir yardımcı ekonomist istihdam etmek, kıymetli beyinlerin büyük zamanını bu işe adamak gerekiyordu. Şimdi Turkey Data Monitor’dan kaydettiğim otomatik güncellenen dosyalar aracılığıyla veri tabanımı kolayca güncelliyorum. Taleplere daha kolay bir şekilde hızlı ve sağlıklı yanıt verebiliyorum. Bazen daha detaylı verilere ihtiyaç duyduğumda doğrudan Turkey Data Monitor’dan bakıyorum. Türkiye ekonomisine yönelik tüm verileri bir arada bulabildiğimiz için biz ekonomistler için eşsiz. Ayrıca ekonomist istihdam etmeyen ancak ekonominin gidişatını genel hatlarıyla görmek isteyen yöneticiler için de programın çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Hazır grafikleri ve tabloları ekonominin gidişatını yakalamak için kesinlikle tavsiye ediyorum. Bazı “big picture” sunumlarda ben de bu grafikleri kullanıyorum. Son olarak kütüphanede yer alan seçkin yorumların ve okuma tavsiyelerinin yine tüm kullanıcılar için faydalı olduğunu düşünüyorum.

                • Fatih Özatay
                • TEPAV

                 Merkez Bankası’ndaki görevim bittikten sonra karşılaştığım en önemli sorun, Türkiye ekonomisinde olan biteni izlemek için gerekli verilere ulaşmak oldu. Bazı durumlarda zaman aldı, kimi zaman verilerin kalitesinden emin olamadım, bazen de hiç ulaşamadım. Turkey Data Monitor, bu sorunumu çok büyük ölçüde ortadan kaldırdı. Turkey Data Monitor’u tasarlayıp hayata geçirenlere ne kadar teşekkür etsem azdır.

                 • Gizem Öztok
                 • Garanti Yatırım

                  Özellikle tek başına ve market oriented çalışan bir ekonomistseniz, datayla boğuşmak için yeterli vaktiniz de olamiyorsa, Turkey Data Monitor gibi içinde external financing, growth inidicators vs gibi sizin yerinize datayı toplamış ve çeyreksel aylık vs hepsini tek tek yerleştirmiş bir program çalışma veriminizi artırıyor.

                  • Zafer Yavan
                  • TÜSİAD

                   Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri güncel, kapsamlı, çok boyutlu ve kullanıcı tercihleri odaklı izleyebilmek, analiz etmek ve yorumlamak açısından, Turkey Data Monitor'un ülkemizde bir ilk olduğu aşikardır. İnanıyorum ki, Turkey Data Monitor, yakın bir gelecekte, Türkiye ekonomisi açısından elde ettiği bu konumu, içerik, arayüz ve teknoloji anlamında dünya ölçeğinde bir iddiaya başarıyla taşıyacaktır.

                   • Murat Yülek
                   • THK Üniversitesi, İşletme Fakültesi Dekanı

                    I have been using Turkey Data Monitor since its launch. It is a world-class macroeconomic data provider on Turkey; comprehensive, easy to use and with a lot of capabilities. I am quite happy with the product and the responsiveness of the Turkey Data Monitor team.

                    Turkey Data Monitor fikri, Türkiye ekonomisini kolayca, en sağlıklı şekilde verileriyle ve yorumlarıyla bilgi kirliliği ve fazlalığı olmadan takip edebildiğimiz bir platform kurma amacıyla birkaç yıl önce ortaya çıktı. İki eski arkadaş, Daryo Mizrahi (şapkalarından ikisi antropolog ve yazılım tasarımcısı) ve Murat Üçer (makro ekonomist), Türkiye’nin ekonomisi ile ilgilenen herkesin (üniversitedeki hocalar ve öğrenciler, finansal ekonomistler, varlık yöneticileri, danışmanlar, şirketler, gazeteciler ve ilgili tüm tarafların) makro ekonomik verilere kolay ve zahmetsizce erişebilmesini amaçladılar.

                    Yirmi yıldır makro ekonomik analiz dünyasının içindeyiz ve verilerle boğuşurken zamanın nasıl akıp gittiğini biliyoruz. Bu yüzden de Turkey Data Monitor’u analitik ve pedagojik olarak geliştirmek için (şablon olarak hazırlanmış tablo ve grafiklerle, bilgi notlarıyla, ekonomistlerin yorumlarıyla, elektronik kütüphaneyle, hem özet hem de kapsamlı sunumlarla, veri açıklama takvimiyle, vs.) ve tabii ki fiyatını da kurumsal olmayan kullanıcıların erişeceği seviyede tutmak için özellikle uğraştık.

                    Daryo Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde yarı-zamanlı öğretim üyesi ve medya, iletişim ve göstergebilim konularında ders veriyor. Zamanının geri kalanını eğitim yazılımları geliştirmeye ve veritabanı arayüzleri tasarlamaya harcıyor. Murat da Koç Üniversitesi İdari Bilimler ve Ekonomi Fakültesinde yarı zamanlı olarak ders veriyor ama zamanının çoğunda, uluslararası yatırımcılara makroekonomik analiz, danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyor.

                    Turkey Data Monitor’un oluşturulmasında, ikinci versiyonun gelişiminde ve güvenilirliğinin yıllar boyu korunmasında , Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden ekonomi diploması almış olan ve sürekli genişleyen Turkey Data Monitor takımının olağanüstü katkıları var.